Trudno jest uczyć się języka obcego bez znajomości kultury, geografii, czy charakterystycznych dla danego kraju potraw. Jeszcze lepiej jest je spróbować! Uczniowie liceum postanowili poczas lekcji języka niemieckiego samodzielnie przygotować popularny austriacki przysmak, znany pod nazwą Kaiserschmarrn. Wiąże się z nim również ciekawa historia:
”Powszechnie uważa się, że potrawa została po raz pierwszy przygotowany dla Cesarza Franciszka Józefa I. Istnieje wiele opowieści na ten temat. Jedna historia wiąże się z Cesarzem i jego żona Elżbietą, która miała obsesję na punkcie utrzymywania szczupłej talii. Cesarzowa Elżbieta kazała szefowi kuchni przygotowywać dla siebie tylko lekkie desery. Po przedstawieniu omletu przez szefa kuchni stwierdziła, że jest zbyt obfity i nie chciała go zjeść. Zdenerwowany Franciszek Józef zażartował: „Teraz pozwól mi zobaczyć, co za „Schmarrn” (po niemiecku: miszmasz, bałagan, śmieci) nasz kucharz dziś przyrządził”. Omlet posmakował mu tak bardzo, że zjadł swoją, jak i porcję żony. Następnie, deser nazwano Kaiserschmarrn w całym kraju”.
A, że nasi uczniowie okazali się równie wspaniałymi kucharzami, cesarskie danie szybko znikęło z talerzy. Das war lecker! /tłum. To było pyszne!/

Źródło: https://madameedith.com/przepis/omlet-cesarski-kaiserschmarrn/

Zachęcamy do spróbowania!

Guten Appetit!

afoto1
foto1
foto3
tfoto44.jpeg
thumbnail_IMG_5616

Po raz kolejny grupa uczniów z naszego liceum w ramach lekcji chemii odbyła zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Temat zajęć to „Iloczyn rozpuszczalności.”. Uczniowie liceum uczęszczający na fakultet z chemii mieli okazję zobaczyć, jak wygląda prawdziwe laboratorium chemiczne .Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania z regulaminem pracowni chemicznej oraz krótkiego wykładu dotyczącego wykonywanego ćwiczenia . Następnie uczniowie, na podstawie otrzymanej instrukcji, przez prawie 3 godziny samodzielnie wykonywali ćwiczenia polegające na wytrącaniu osadów soli trudno rozpuszczalnych w wodzie oraz rozwiązywali zadania maturalne dotyczące iloczynu rozpuszczalności.

Karolina Pomazana i Anna Broda- Karłyk

foto3
foto4
foto5
foto6
foto8

Tuż przed świętami odbyło się spotkanie, na którym uczniowie grup języka angielskiego klas I i II liceum prezentowali swoje talenty śpiewając i grając piosenki świąteczne. Uczniowie musieli się również wykazać wiedzą z tradycji bożonarodzeniowych rozwiązując quiz. Dzięki temu spotkaniu już po raz kolejny nie tylko  mogliśmy poczuć magię świąt, ale przede wszystkim  zachwycić się talentami naszej młodzieży.

IMG_4318
IMG_4323
IMG_4328
IMG_4331
IMG_4332
IMG_4333
IMG_4336
IMG_4337
IMG_4340

Klasa 1LB  uczestniczyła w kolejnej edycji Dni Języków Obcych zorganizowanej przez Uniwersytet Zielonogórski. Młodzież miała okazję sprawdzić swoją wiedzę w konkursie na temat krajów niemieckojęzycznych, a także wziąć udział w pierwszej lekcji języka japońskiego z Panią Yasuyo Miyazaki.

Anna Oniszczuk

foto1