Trudno jest uczyć się języka obcego bez znajomości kultury, geografii, czy charakterystycznych dla danego kraju potraw. Jeszcze lepiej jest je spróbować! Uczniowie liceum postanowili poczas lekcji języka niemieckiego samodzielnie przygotować popularny austriacki przysmak, znany pod nazwą Kaiserschmarrn. Wiąże się z nim również ciekawa historia:
”Powszechnie uważa się, że potrawa została po raz pierwszy przygotowany dla Cesarza Franciszka Józefa I. Istnieje wiele opowieści na ten temat. Jedna historia wiąże się z Cesarzem i jego żona Elżbietą, która miała obsesję na punkcie utrzymywania szczupłej talii. Cesarzowa Elżbieta kazała szefowi kuchni przygotowywać dla siebie tylko lekkie desery. Po przedstawieniu omletu przez szefa kuchni stwierdziła, że jest zbyt obfity i nie chciała go zjeść. Zdenerwowany Franciszek Józef zażartował: „Teraz pozwól mi zobaczyć, co za „Schmarrn” (po niemiecku: miszmasz, bałagan, śmieci) nasz kucharz dziś przyrządził”. Omlet posmakował mu tak bardzo, że zjadł swoją, jak i porcję żony. Następnie, deser nazwano Kaiserschmarrn w całym kraju”.
A, że nasi uczniowie okazali się równie wspaniałymi kucharzami, cesarskie danie szybko znikęło z talerzy. Das war lecker! /tłum. To było pyszne!/

Źródło: https://madameedith.com/przepis/omlet-cesarski-kaiserschmarrn/

Zachęcamy do spróbowania!