Przez tydzień poznawali język sąsiada, jeździli konno, realizowali się w warsztatach zorganizowanych przez Teatr Lubuski. Takie atrakcje spotkały uczestników Polsko-Niemieckich Warsztatów Jeździeckich zorganizowanych przez nauczycieli Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze. W tym niesamowitym projekcie udział wzięli uczniowie Ekologa oraz ich rówieśnicy ze Stowarzyszenia Niemiecko-Polskiego w Cottbus – (Deutsch-Polnischer Verein e.V. Cottbus). Wszyscy zostali zakwaterowani na terenie Centrum-Spotkań Polsko-Niemieckich w Przylepie.

Młodzież, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, poznawała zasady obchodzenia się z koniem, doskonaliła techniki jazdy konnej oraz sprawdzała się w rozmaitych zajęciach sportowych. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała polsko-niemiecka kadra, która również wspierała integrację młodzieży. W tej sytuacji bardzo dobrze odnalazły się nasze nauczycielki p. Lidia Kutnik oraz p. Magdalena Galus. Ze strony polskiej w projekcie uczestniczyli uczniowie z II LO i SP 22, którzy mimo różnicy wieku, doskonale się uzupełniali.
- Te kilka dni w Przylepie minęło bardzo szybko. Najbardziej podobała mi się jazda konna oraz zabawy integracyjne – podkreśliła zaraz po spotkaniu Hanna Grzywnowicz z klasy Vc. Podobne pozytywne wrażenia z obozu wyniósł Marcel Wojciuszkiewicz z klasy VD.
- Spotkanie w Przylepie to naprawdę wyjątkowa przygoda, chętnie wezmę udział w kolejnym projekcie– zadeklarował Marcel podczas naszej rozmowy.
Przez blisko tydzień, od 4 do 11 października nasi uczniowie oraz ich rówieśnicy z Cottbus, poznawali miasto, wędrowali szlakiem Bachusików, zwiedzili Planetarium Wenus, bawili się w podchody, a w wolnej chwili zorganizowali nawet międzynarodowe grzybobranie. Ważnym elementem integracji były wspólne wycieczki, biesiadowanie przy ognisku oraz dyskoteki. Od koordynatorki projektu, p. Anna Oniszczuk dowiedzieliśmy się, że już jest przygotowana kolejna edycja projektu. Odbędzie się on w kwietniu, a uczestnicy odwiedzą między innymi niemiecką Wenecję – Spreewald.

Projekt październikowy został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg VA Polska –Brandenburgia 2014-2020, którego to wsparcia udzielił Euroregion Sprew-Nysa-Bóbr. (ryś.)